REA jautā

Kādus informācijas avotus Jūs izmantojat, lai iegūtu informāciju par energoefektivitāti?

Internetu - 69.7%
Laikrakstus un žurnālus - 2.5%
Arhitektūras un būvniecības nozaru izglītojošos materiālus - 5%
Radio un televīziju - 5%
Rokasgrāmatas un mācību materiālus - 10.9%
Skrejlapas un brošūras - 6.7%

Balsis kopā: 119
Balsošana ir beigusies on: 03 Dec 2018 - 00:00

Seko sociālajos tīklos

TwitterFacebookYoutube

Iesakam

Alternative flash content

Requirements

 

 

01-06-2018 - Saules Kauss 2018 rezultāti

 

Nu jau vienpadsmito gadu ļoti saulainā sestdienā, 2018.gada 26.maijā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) teritorijā, Rīgā, Ķengaraga ielā 8 notika konkursa „Saules Kauss 2018” noslēguma pasākums – saules transportlīdzekļu sacensības skolēniem.

Saules Kauss 2018 sacensībām bija reģistrējusies 21 komanda no dažādām skolām, kurām tika izsūtīti saules bateriju un motoriņu komplekti. Uz pasākumu sestdien 26. maijā ieradās 18 komandas, katrā 2-3 dalībnieki, kopskaitā 35 skolnieki no Alojas, Naukšēnu, Jelgavas, Vārkavas, Raunas, Rīgas skolām kā arī Jūrmalas un Lielvārdes jaunatnes interešu centriem.

Pulksten 10:00 pasākumu atklāj LU CFI direktors akadēmiķis Mārtiņš Rutkis, uzrunu saka Rīgas enerģētikas aģentūras direktors Timurs Safiuļins, vadošus norādījumus par pasākuma norisi dod pasākuma galvenie organizatori un tiesneši – LU CFI pētnieki Ainārs Knoks un Pēteris Lesničenoks.

Pasākumā tiek demonstrēti un katrs var izmēģināt arī reālus nulles emisijas transportlīdzekļus – LU CFI veidoto saules elektrisko trīsratu velosipēdu, un Velo Rulli – Daiņa Kreiļa veidotais divu velosipēdu stends ar datorizētu vadību, kur katrs var pamēģināt savus spēkus 250 m distancē (pats ātrākais bija institūta zinātniskais asistents Artis Volkovs, kurš 250m brauca ar ātrumu 64 km/h, tikai drusku lēnāks bija IIC Lielvārdi dalībnieks Valters Lesničenoks).

Pirmās notiek ātruma sacensības Tautas klasei 9m garā distancē, kur 1.vietu iegūst Vārkavas vidusskolas komanda “LKD” ar rezultātu 6.43 sekundes; otrajā vietā Raunas vidusskolas komanda “Jaunie Ģēniji” (pērn arī bija otrie šajā pašā disciplīnā), un trešajā vietā Jelgavas 4. vidusskolas komanda “Saules mehi”. Nestandarta klasē ātrumā uzvar Jelgavas 5.vidusskolas komanda “Saules-S1”, otrā paliek Alojas Ausekļa vidusskolas komanda “KLM-13”, trešajā -  IIC Lielvārdi komanda “Lielvārdi II”.

Spēka trasē bija maz dalībnieku – vieglajiem transportlīdzekļiem riteņi spolēja uz gludās trases un nespēja pacelt pat tukšu kartona kastīti. Tautas klasei uzvaru izcīna Jūrmalas BIJIC komanda “Saules komanda”. Otrā vietā palika Jelgavas 4. vidusskolas “Saules mehi”, bet trešajā vietā – Rīgas Natālijas Draudziņas ģimnāzijas “ Yoloo TM”.

Ūdens sacensībās saules laivām 8m distancē Tautas klasē pirmo vietu iegūst Naukšēnu novada vidusskolas komanda “Mēs ar brāli” ar laiku 18.7 sekundes, otrajā vietā atstājot Alojas Ausekļa vidusskolas komandu “KLM-13” (19.5s) un trešajā vietā - Vārkavas vidusskolas komandu “ProMaster” (20.3s). Nestandarta klasē saules laivām pirmās divas vietas izcīna Jūrmalas BJIC komandas “Saules komanda” un “Saules vējš”, trešajā vietā -  Jelgavas 5.vidusskolas komanda “Saules-M1”.

Saules Kauss 2018 absolūtie uzvarētāji tika noteikti, ņemot vērā vairākus kritērijus – mājas darbus (modeļu skices un video par modeļa gatavošanu), veikumu sacensībās, zināšanu pārbaudi, aizpildot izdalīto anketu ar 10 jautājumiem par zaļās enerģijas tēmu un komandas dalības kopējie kritēriji – tērps, uzvedība, savstarpējā attieksme u.c. Pirmo vietu ieguva un Rīgas enerģētikas aģentūras sponsorētās planšetes saņēma Jūrmalas BJIC komanda “Saules komanda” (skolotājs Nauris Seržants). Otrā vieta tika piešķirta Jelgavas 4.vidusskolas komandai “Saules Mehi” (dabaszinību skolotāji Aina Pitrāne un Rolands Ozoliņš); trešo vietu - Raunas vidusskolas komanda “Jaunie Ģēniji” (fizikas skolotāja Brigita Zēmele).

Lekciju par telpiskajiem datiem un to nozīmi ikdienā, aizrautīgi lasīja Dainis Kreilis, bet par SIA Saules Dizains projektiem kā apvienot estētiskus un funkcionālus risinājumus autonomām sistēmām Latvijas apstākļos, stāstīja LU CFI zinātniskais asistents Artis Volkovs. Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs Juris Golunovs stāstīja kā energoefektivitāte un zaļā enerģētika tiek ieviesti Rīgā.

Vislielākā pateicība pasākuma atbalstītājiem – Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtam (finansiālais atbalsts Tautas klases detaļu komplektiem, pasākuma tehniskajai sagatavošanai un norisei), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (katram pasākuma dalībniekam un skolotājiem LU Akadēmiskā apgāda grāmata “Latvija. Zeme, daba, tauta, valsts”), Izglītības un zinātnes ministrija pasniedza 3 īpašās balvas - dalību IV Pasaules Latviešu Zinātnieku kongresā, šos ielūgumus ieguva Katrīna Rūmniece-Pakule (komanda “Heroicis defficient” no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas), Ņikita Puķe un Renārs Kokins (komanda “Saules mehi” no Jelgavas 4.vidusskolas). Vēl pasākumu atbalstīja AS “Latvenergo”, Rīgas enerģētikas aģentūra, SIA “Viessmann”, SIA “Lielvārds”, SIA “MapLant”, Ilustrētā Zinātne, kā arī Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija, kuras pārstāvji vēroja sacensības un deva atzinības rakstus 3 savām izraudzītajām komandām.

Paldies dalībniekiem, kuri mācēja savus modeļus izkustināt gan zemes, gan ūdens trasēs; paldies organizatoriem – LU Cietvielu fizikas institūta komandai ar topošajiem zinātniekiem, doktorantūras studentiem ar Pēteri Lesničenoku un Aināru Knoku priekšgalā.

Foto un video, kur aplūkojami visi šogad atvestie un startējušie modelīši, kā arī dažu skolnieku video par to, kā tie top ir atrodami http://bit.ly/SaulesKauss2018_bildes un http://bit.ly/Saule_2018_video